Vyhledávání
  • Služby
  • Zákazníci
  • Sběrné dvory a provozovny
  • O společnosti
Vyhledávání
Tříděním odpadů se šetří finance i příroda

Tříděním odpadů se šetří finance i příroda

Tříděním odpadů se šetří finance i příroda

21/3/2022
AVE

21. března 2022 – S rostoucí životní úrovní obyvatel narůstá také množství odpadů, což platí i pro Českou republiku.

O to důležitější je téma třídění odpadů a jejich následného využití, ať už kvůli ochraně přírody nebo omezení skládek či udržení cen za svoz odpadů. Důsledné třídění má smysl.

Od začátku roku 2021 dostala otázka třídění odpadů nový rozměr: začal platit pozměněný zákon o odpadech, kterým se navyšují obcím náklady spojené s uložením směsného komunálního odpadu na skládkách. Jedním z hlavních motivů je přimět občany ve větší míře třídit odpad a předat ho specialistům, aby zajistili jeho druhotné využití.

Umíte správně třídit?

I když barevné popelnice a různé typy separovaného odpadu jsou součástí českých měst už několik desetiletí, mnozí lidé stále tápou v tom, co do nich patří. Přitom třídit není složité, jen lidé nevyužívají stávající možnosti naplno. Základní informace se nacházejí přímo na nádobách pro tříděný odpad, spoustu údajů lze nalézt také na internetových stránkách specializovaných firem.

Odborníci se v současnosti přiklánějí k tomu, aby v barevných popelnicích končilo maximum možného odpadu. A tak zatímco ještě nedávno se vedlo hodně diskuzí například kolem zubních kartáčků, protože materiál držadla a štětinek se liší, experti vybízejí k uložení takových výrobků do žlutých popelnic. „Plast je vždy lepší dát do tříděného než směsného odpadu,“ říká Blanka Vančurová, vedoucí provozu třídicí linky z čáslavské pobočky společnosti AVE. „Umíme si s tím poradit.“

Do žlutých popelnic tak patří samozřejmě nejen PET lahve, nejlépe sešlápnuté, aby nezabíraly zbytečné místo, ale také polyetylénové výrobky a čistý polystyren, sáčky, folie, plastové kelímky a běžné obaly. Tam, kde chybí možnost odkládat plechovky do zvláštních (šedých) popelnic, lze například obaly od limonád nebo piva odkládat právě do žlutých kontejnerů na plast.

To samé platí pro nápojové kartony, tedy papírové krabice s plastovými hrdly i bez nich, ale vždy s hliníkovou folií uvnitř. „Aby se ve městě a menších obcích zbytečně nezabírala místa dalším kontejnerem jen pro nápojové kartony, umožňujeme našim zákazníkům nápojové kartony ukládat do žlutých popelnic. U nás vše ručně přetřídíme a odešleme k recyklaci,“ přibližuje Blanka Vančurová.

 Proškolený personál na třídicí lince v Čáslavi přispívá k co nejlepšímu využití separovaného odpadu. Bohužel občané do
popelnic dávají i věci, které tam nepatří.

Co do popelnic nepatří

„Samozřejmě do tříděného odpadu se nesmí ukládat silně znečištěné obaly, ať už jsou z plastu, papíru, skla nebo kovů, jako například plastové kanystry od vyjetých olejů, mastný papír znečištěný chemickými látkami či krabice od pizzy se zbytky jídla,“ vypočítává odbornice na třídění. „Ale jakmile je na výrobku symbol pro recyklaci, často ještě doplněný o písemný nebo číselný kód, patří do některé z popelnic na separovaný odpad. Proškolený personál na naší třídicí lince si s ním poradí, aby neskončil na skládce a došlo k jeho nejvhodnějšímu využití.“

Třídicí linka funguje v Čáslavi od srpna 2011 a výrazně přispívá k snížení zátěže životního prostředí. Ročně zde v profesionálním zázemí firmy AVE zpracují kolem 10 000 tun separovaných odpadů z domácností a firem ve městě a jeho okolí.

Do barevných popelnic dále nepatří gumové výrobky, které někteří lidé považují za plastové (například rukavice nebo hadice), linoleum, molitan, koupelnové a sprchové vaničky (což je akrylát nebo kompozit, který nelze využít) a stavební materiál, ale také bioplastové folie. Polystyren lze mezi plasty dávat, ale jen nový, který slouží jako výplň, třeba u balení elektrických spotřebičů, nikoli starší stavební typ či znečištěný.

U papíru je to jednodušší: patří sem vše od novin a časopisů přes obálky i s plastovými okénky nebo kancelářský papír včetně sponek a složené krabice z lepenky. V žádném případě však do modrého kontejneru nevhazujte znečištěný, mokrý nebo mastný papír, určitě sem nepatří papírové pleny.

Čáslavská pobočka společnosti AVE dokáže zpracovat i kovový odpad: nejčastěji hliníkové plechovky a další výrobky z kovů.

Z 5 hlavních popelnic v Čáslavi připraví 16 materiálů

Občané Čáslavi mají k dispozici pět hlavních typů popelnic na tříděný odpad: modré na papír a karton, žluté na plast, hnědé na bioodpad a nechybějí nádoby na sklo a nápojové kartony. Mimoto ve městě funguje sběr kovů, textilu, jedlého oleje a tuku nebo elektrozařízení. V zázemí třídicí linky společnosti AVE se z těchto směsí připraví 16 separovaných materiálů pro druhotné využití či recyklaci.

Jedná se zejména o čtyři barvy plastových lahví (čiré, modré, zelené a kombinaci hnědých a červeně zbarvených), které představují velmi kvalitní surovinu pro další využití. Již dávno není potřeba oddělovat víčka nebo plastové folie z PET lahví, občané mohou celý obal uložit do popelnice a specialisté se již postarají o zbytek. Dále třídí tvrdé duté plasty, polyethylenové obaly (HD-PE), nápojové kartony, kovy či celkem čtyři druhy papírových odpadů.

Zázemí místní pobočky společnosti AVE disponuje také mimořádně výkonným lisem, který dokáže dokonale zhutnit materiál, a tak se při převozu k dalšímu využití vejde na jeden kamion 15x více materiálu (15 až 20 tun plastu nebo až 25 tun papíru), čímž se zásadně snižuje uhlíková stopa a omezuje se zátěž místních silnic kamionovou dopravou. Běžně totiž vozy komunálních služeb bez adekvátního strojového vybavení vozí neslisovaný materiál a toho se na nákladní vůz vejde kolem jedné tuny papíru nebo jen 300 kg plastu.

Společnost AVE odpadové hospodářství už také myslí na budoucnost třídění odpadu a plánují instalaci moderní automatické třídicí linky. Ta dokáže rozpoznat široké množství různorodého odpadu a velmi přesně roztřídit, který materiál lze opětovně využít k recyklaci. Dále se tak snižuje zátěž životního prostředí. S odpadem je třeba nakládat nikoli jako s něčím, čeho je nejlepší se zbavit, ale naopak jako se zdrojem cenných surovin.

Další články na téma

Další články na téma

Jak se seká tráva 16tunovou sekačkou

Jak se seká tráva 16tunovou sekačkou

3/10/2024
Na Kladensku můžete při údržbě silnic potkat nový automobil Unimog U530, který se v barvách společnosti AVE stará o vše, co je potřeba: od sekání trávy přes hloubení příkopů až po drcení dřevin či pařezů. S jeho šoférem jsme se vydali zjistit, co obnáší sekání trávy podél silnic.
Nový firemní profil na Welcome to the Jungle: Připojte se k nám!

Nový firemní profil na Welcome to the Jungle: Připojte se k nám!

17/9/2024
S radostí oznamujeme, že jsme spustili náš nový firemní profil na platformě Welcome to the Jungle! Tento krok je součástí našeho úsilí o větší transparentnost a otevřenost vůči našim současným i budoucím zaměstnancům.
Urban Challenge Praha: Běh plný zážitků s AVE!

Urban Challenge Praha: Běh plný zážitků s AVE!

16/9/2024
URBAN CHALLENGE PRAHA, který se tentokrát konal v lesoparku Letňany, je úspěšně za námi a my jsme nadšeni, že jsme mohli být opět součástí! Hlavní závod přilákal mnoho běžců, včetně nočního zážitkového běhu a dětských závodů. Atmosféra byla skvělá díky neuvěřitelnému odhodlání a týmovému duchu všech účastníků.
Úspěšný 11. ročník Memoriálu Milana Hrachového

Úspěšný 11. ročník Memoriálu Milana Hrachového

6/9/2024
Jedenáctý ročník Memoriálu Milana Hrachového přilákal sportovce ze čtyř zemí a znovu dokázal, že se jedná o prestižní událost na začátku nové sezóny. Turnaj, který se konal pod záštitou starostky Frýdlantu nad Ostravicí, RNDr. Heleny Pešatové, a ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a Českou asociací stolního tenisu, byl rozdělen do deseti kategorií.
11.6.2024 Demolice Vagonu – Pardubice

11.6.2024 Demolice Vagonu – Pardubice

11/6/2024
Společnost AVE CZ má na starosti odstraňování vagónu po havárii osobního vlaku v Pardubicích.